Презентація монографії Ореста Голубця “Мистецтво XX століття: Український шлях”.

Минулого тижня в Палаці Потоцьких відбулася презентація третьої монографії доктора мистецтвознавства, професора Ореста Голубця “Мистецтво XX століття: Український шлях”.

_DSC_6100_1

Серед присутніх били генеральний директор Галереї Мистецтв Лариса Возницька-Разінкова, ректор Академії Мистецтв Андрій Бокотей, заступник міського голови Львова Василь Косів, генеральний консул РП у Львові Ярослав Дрозд, консул РП Анджей Сломський, почесний консул Франції у Львові Данило Ярема, голова Товариства культури львівських угорців Сарваш Габор,  заслужений діяч мистецтв України, доктор мистецтвознавства, професор Володимир Овсійчук, мистецтвознавець Роман Яців. Модерував презентацію директор львівського державного коледжу декоратиивного і ужиткоового мистецтва імені Івана Труша Василь Откович.

_DSC_5790_1

Лариса Возницька-Разінкова, Андрій Бокотей, Василь Откович, Орест Голубець, Роман Яців

_DSC_5791_1

Презентація монографії Ореста Голубця “Мистецтво XX століття: Український шлях”

_DSC_5793_1

Анджей Сломський та Ярослав Дрозд

_DSC_5896_1

Консул РП Анджей Сломський (передній план), Сарваш Габор (задній план)

_DSC_5796_1

Василь Косів

_DSC_5799_1

Володимир Овсійчук

Орест Голубець – закінчив Львівський державний інститут прикладного і декоративного мистецтва (кафедра художньої кераміки, 1976) та аспірантуру Музею етнографії та художнього промислу АН УР СР (1980); стажувався в Українському вільному університеті (Мюнхен, Німеччина, 1992, 1993); працював науковим співробітником Львівського відділення Інституту мистецтвознавства, фольклору та етнографії імені Максима Рильського АН УР СР (1980–1990), на різних посадах у Львівському державному інституті прикладного і декоративного мистецтва (нині Львівська національна академія мистецтв) (з 1990), у тому числі – керівник Центру міжнародних зв’язків і маркетингу (1996–2001), завідувач кафедри художньої кераміки (2000–2001), проректор з наукової роботи (2001–2006), професор кафедри художньої кераміки (з 2007); доцент (з 1992), професор (з 2004);

_DSC_5804_1

Василь Откович та Орест Голубець

Додамо, що Орест Голубець автор ще двох монографій: «Львівська кераміка» (1991), «Між свободою і тоталітаризмом: Мистецьке середовище Львова другої половини ХХ століття» (2001), упорядник та автор вступних статей до безлічі каталогів,  куратор художніх виставок, мистецьких акцій в Україні, Польщі й Німеччині; член редколегій «Українського керамологічного журналу» (2001–2005) та національного наукового щорічника «Українська керамологія» (2001–2002); член журі ІІІ Всеукраїнського симпозіуму монументальної кераміки «Поезія гончарства на майданах і в парках України» (1999) та ІІ Всеукраїнського гончарського фестивалю (2001); член Наглядової ради Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному (з 2001); співголова Національної експертної керамологічної ради щорічних Національних конкурсів публікацій на теми керамології, гончарства, кераміки в Україні «КеГоКе» (з 2007); учасник симпозіумів кераміки в Дзинтарі (Латвія, 1979–1982); член Національної спілки художників України (з 1986); лауреат Львівської обласної мистецької премії імені Зеновія Флінти (1997).

_DSC_5894_1

На початку перезентацій Василь Откович наголосив на давній дружбі з Орестом Голубцем і заявив, що презентація буде відбуватися у відкритій формі, що важливими є критичні думки присутніх, а не, цитую, “німбові доповіді”, щоб почути свіже, відверте слово: “Монографія має 199 сторінок, це, напевно, не випадково, Орест Михайлович буде її дописувати” – додав Василь Откович.

_DSC_5831_1

Орест Голубець розповів про свій вступ до аспірантури в Музей етнографії та художнього промислу НАН УРСР, по завершенню служби в армії. Пан Орест згадував про людей, з якими його звела доля в музеї, зокрема пригадав висловлену Антіном Федоровичем Бужаном фразу : “Якщо Ви хочете бути науковцем, хочете щось написати, Ви мусите кожен день думати про свою тему, навіть, якщо за цілий день Вам не вдалося нічого зробити, то в кінці дня, перед сном, Ви мусите щось для себе відкрити, щось вияснити у своїй темі.” – саме ця фраза стала життєвим кредом Ореста Голубця.

_DSC_5956_1

Орест Голубець розповів також про своє знайомство із авангардним мистецтвом і перші кроки на шляху розкриття для себе сучасного мистецтва, про свою впертість у вивченні цього питання, коли української літератури по цьому питанню не було і доводилося читати книги російською та польською мовами. Пан Голубець признався, що не було підстав і сміливості написати цю книгу раніше і тільки кілька років тому, після захисту докторської дисертації вибудувалася певна струнка система.

_DSC_5868_1

Ректор Академії Мистецтв Андрій Бокотей сердечно привітав Ореста Голубця із виходом нової монографії.

_DSC_5916_1

 

_DSC_5911_1

Генеральний консул РП у Львові Ярослав Дрозд

Генеральний Консул РП у Львові Ярослав Дрозд наголосив на важливості “Українського шляху” для усвідомлення європейських течій, і на важливості такої роботи і такого видання, яке є підтвердженням того факту, що Україна є важливим елементом Європейської культури. Пан консул наголосив на всесторонній зайнятості  Ореста Голубця, згадав кілька проектів які реалізуються за його участі, а також за участі Консуляту РП у Львові: “Найважливіше, що сьогодні тут презентує свою книгу митець, педагог, людина, яка сформулювала дефініцію “українського шляху” в культурі, бо якщо не будемого говорити про себе, про Україну, і не будемо формувати наших думок в такі, як це видання, то про нас забуватимуть, я наголошую на особистій радості, пов’язаній з виходом цієї книги, бо я особисто поважаю і ціную автора, проте потрібно думати й про те, щоб такі книги, як ця дуже швидко перекладалися англійською.”

_DSC_5930_1

_DSC_5934_1

 

 

Любомир Медвідь наголосив на хорошому рівні видання книги і на хорошій мові книги, але додав, що ця тема дуже складна і ця книга – це початок вивчення даної теми, пан Любомир висловив певний закид щодо аспекту свободи мистецтва: “Я б хотів, щоб наші наступні праці були присвячені тим складностям, які відбувалися в цей історичний період часу, коли тоталітарна система мала своє представлення в мистецтві. Я б хотів, щоб ви розібралися, що це за явище сацреалізм. Чи це стиль? Чи це спосіб життя?”.

_DSC_5979_1

Заслужений діяч мистецтв України, народний художник України, академік Академії мистецтв України. Любомир Медвідь

Дарина Скринник-Миська: “Для мене поява цієї книжки – це була велика радість. Я очікувала побачити там певні відповіді на питання щодо сучасного мистецтва.” Пані Дарина висловила кілька думок, щодо уявлення про Україну та українське мистецтво в Європі.

_DSC_5992_1

 

_DSC_5996_1

Викладач кафедри академічного рисунку Львівського державного коледжу декоративного та ужиткового мистецтва ім. І. Труша Дарина Скринник-Миська

_DSC_6002_1

Відвідувачі стояли навіть в коридорі…

 

_DSC_6031_1

 

_DSC_6011_1

Завідувач кафедри фольклористики імені академіка Філарета Колесси Василь Івашків.

Ярослав Кравченко провів цікавий екскурс в історію сучасного мистецтва: “Українське мистецтво в ХХ столітті сказало дуже багато “А”, нажаль наступних букв ми не змогли сказати…” і привітав Ореста Голубця із книгою, назвав її “кістяком, на який можна накладати фактаж українського мистецтва XX століття”. Побажанням на майбутнє, пан Ярослав висловив, щоб у такій праці було більше художників, які трималиця національної основи в мистецтві, а не лише авангардисти.

_DSC_6015_1

Мистецтвознавець. Член Національної спілки художників України Ярослав Кравченко

 

_DSC_6027_1

 

_DSC_5982_1

Академік НАН України, директор інститут народознавства НАН України, доктор історичних наук Степан Павлюк

Степан Павлюк у своєму виступі частково відповів на поставлені запитання Любомира Медвідя: “Соцралізм – це була полуда, це не було щось реальне. Реальним було мистецтво кожного творця, чи в слові, чи в пензлі, чи в музиці. Соцреалізм – це була ідеологія, яка накладалася, він був гаслом, тому говорити про соцреалізм, як про щось таке взагалі немає сенсу, соцреалізм був спонукою, нав’язуванням ідеологем, тому дуже добре Орест подав, що таке був соцреалізм. Ця книжка не бореться проти якогось комуністичного невігластва, вона дає зрозуміти, якого рівня митці булив Україні, якого європейського рівня творці, які власне і є міцністю нашої сьогоднішньої державності.”

_DSC_6038_1

Роман Яців: “Ця книга для мене є дуже значимою подією, як для професіонала. Дуже тішуся за Ореста і за сучасне мистецтвознавство”.

Завершилася презентацією правдивою лекцією Володимира Овсійчука: “Ми мусимо робити щось для України зовсім незвичайного. Кожен з Вас носить іскру Божу, вона ще не розпалилася в багаття, але ми чекаємо на це багаття.” – такими словами завершив свій виступ Володимир Овсійчук Переказувати ми її не будемо, найкраще почути все самому, тому Пуп Землі пропонує Вашій увазі подкаст презентації.

_DSC_6068_1

 

_DSC_6072_1

 

_DSC_6086_1

 

_DSC_5984_1

 

_DSC_6093_1

Раїса Чугай дарує Орестові Голубцю вишиваний рушник.

_DSC_6040_1

Назар Голубець

_DSC_5805_1

Назар Голубець та Андрій Голубець

_DSC_6101_1


Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

UA TOP Bloggers