“Байка про князівну Піздольону” – “гаряча” класика, або порно 19-го століття.

В новий 2014 Пуп Землі увійде гучно -майже на “Троянському коні” – розповім я про виставу, яку поставив у Варшаві польський режисер Домінік Новак. Вистава має назву “Байка про князівну Піздольону” (“Baśń o księżniczce Pizdolonie”) і події цієї вистави розгортаються за текстом зі схожою, але на перший погляд невинною, назвою – “Baśń o trzech braciach i królewnie”, тобто “Байка про трьох братів і царівну”, авторство якої приписують польському комедіографові та поетові Александру Фредрі. Зміст вистави переказувати докладно, або й частково мені буде важко, бо як не в першому, то в третьому реченні ймовірного переказу я наткнусь на відсутність евфемізмів і змушений буду порушувати правила журналістської етики, а оскільки нам цього не хочеться, то скажу я, краще, кілька слів про особу самого автора і викладу навколовиставні спостереження. А уривками вистави і записом самого твору надам Вам можливість насолодитися особисто.

_DSC_4563_1

Байка про князівну Піздольону (“Baśń o księżniczce Pizdolonie”)

Отож, я зреферував для Вас найцікавіше на основі кількох статей у Вікіпедії. Александр Фредро походить із шляхетської родини. Народився він у селі Сурохів, коло Ярославля. На час народження в селі проживало багато українців греко-католиків. Всі українські родини переселили з Сурохова до Тернопільської області в 1945-46 роках і пізніше воно перейшло в склад Польщі. Фредро ніколи не навчався у школі і освіту отримав вдома. У 1806 році Фредро переїхав до Львова. В складі військ Наполеона Фредро брав участь в поході на Москву, пізніше жив в родинному маєтку, а в 1846 знову переселився до Львова із дружиною, де мешкав в районі вулиці Чайковського. Фредро був одним із ініціатором побудови залізниці в Галичині, організував Земське Кредитове Товариство та Галицьку Ощадну Касу. Ще один цікавий факт – Його дочка, Софія Людвіка Цецилія Констанція (1837–1904), 1861 року вийшла заміж за графа Яна Кантія Реміґіана Шептицького. Від цього шлюбу народився Роман Шептицький, майбутній митрополит Андрей Шептицький.

_DSC_4591_1

Байка про князівну Піздольону (“Baśń o księżniczce Pizdolonie”)

Гордість пробирає аж до кісток за Львів і вкотре можемо пишатися тим, що ми – Львів’яни (ті хто, звісно, тут народився. ;)).

_DSC_4616_1

Байка про князівну Піздольону (“Baśń o księżniczce Pizdolonie”)

 

Тепер кілька слів про виставу. Твір класика польської літератури можемо порівняти із творчістю, вже напевно, теж класика української літератури Леся Подеревянського. Тематика Подеревянських драм, звісно, злободенніша, але ж який часовий кусень розділяє ці тексти, не забуваймо про це. І все ж “Байка” спроможна й сьогодні викликати всі спектри радості – від смішків до реготу. Але не так все просто навіть у сусідній європейській Польщі. Режисер вистави Домінік Новак кілька місяців провадив пошуки сцени для вже готової вистави і врешті, після того коли один із театрів відмовив йому в приміщенні на завершальних етапах підготовки, довелося шукати інших – “відкритіших” просторів. Саме таким місцем виявився клуб “Wkręt” на варшавському Мокотові. Клуб знаходиться в будинку “Студії документальних і художніх фільмів” (Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF)), тому акторська аудиторія тут докладно живе. Але й така локація, як і настирлива реклама вистави в мережі не посприяла аншлагові – на виставу прийшли стандартних 15-30 відвідувачів. Не посприяв і безплатний вхід – після завершення можна було залишити “пожертву” – по виставі в баночці знайшлося приблизно 70 злотих.

_DSC_4620_1

Байка про князівну Піздольону (“Baśń o księżniczce Pizdolonie”)

Зокрема і так живе польський сучасний театр, але не будемо сумувати, а краще перегляньте собі кілька записів, які ми і не ми для Вас підготували.

Фрагмент вистави:

Фотки:

І весь текст байки:


Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

UA TOP Bloggers