Березневий пленер «Lviv Seasons»

Текст: Іван Білан (мистецтвознавець, координатор проекту)

Фото: Петро Чучман

У неділю 29.03.2015 у Львові стартував молодіжний пленер «Lviv Seasons». Проект створений за ініціативи молодіжних громадських організацій «Молодь за зміни» і «Текстура» та за підтримки Управління молоді, сім’ї та спорту Львівської міської адміністрації. Автором ідеї став почесний член ГО «Молодь за зміни» Роман Брезіцький, а втілювали у життя його ідею ініціативна група зі студентів та випускників Львівської національної академії мистецтв: Іван Білан, Соломія Якимів, Іванка Назарійчук та Кирило Білан.

Незважаючи на похмуру погоду, на площі Ринок поблизу фонтану Нептуна зібралися молоді художники, щоб позмагатися в мистецтві пейзажу й помалювати архітектурні мотиви старого Львова.

Учасники пленеру – студенти та випускники Львівської національної академії мистецтв, Львівського державного коледжу декоративного і ужиткового мистецтва ім. І. Труша та Львівської академії друкарства.

Протягом чотирьох годин молоді митці реалізовували свої вміння в царині пейзажного живопису, після чого на площі Ринок було змонтовано вуличну виставку робіт учасників пленеру. Протягом наступної години звичайні пішоходи, жителі та гості міста, оцінювали роботи та визначали переможців. Організатори вирішили не створювати спеціальної комісії чи жюрі для оцінювання робіт із професійних мистецтвознавців чи художників, щоб бути максимально об’єктивними і дати можливість людям – головним споживачам мистецтва і можливим замовникам творів – визначити переможців. Львів’яни проявили неабияку активність і зацікавленість у конкурсі, і тому кожен охоче називав роботу, яка йому найбільше сподобалася. Швидко набралася достатня кількість голосів для визначення найпопулярніших робіт.

_IMG_0864

За умовами конкурсу не було обмежень у виборі техніки виконання чи сюжету зображуваного, тому кожен з художників обрав той куточок історичної частини Львова, який собі вподобав і малював в улюбленій техніці. Для влаштування виставки робіт тут же таки під відкритим небом організатори пленеру встановили спеціальну збірну конструкцію з металевих трубок, на якій легко кріпилися роботи. Експозицію легко й швидко заповнили роботи, виконані на полотні, картоні, папері, дереві та інших матеріалах акварельними, акриловими, олійними фарбами. Представлені також графічні зарисовки тушшю і навіть ціла композиція із невеличких графічних начерків на папері, до якої автор Андрій Чижов додав уривок із вірша Г. Осадка, який влучно передав настрій похмурого весняного львівського дня: «Місто, де живуть дощі – протяжно-сірі, наче сни хасида. Щоб ми за руки – мокрі, як хлющі, у цьому Львові, мов у Атлантиді, згубились між водою і камінням…».

За результатами голосування, третє місце зайняв Олег Мотрич – студент кафедри графічного дизайну Львівської національної академії мистецтв. У виконанні молодого художника реалістично трактований пейзаж із видом на фонтан Діани на площі Ринок. Монументальна постать давньоримської богині полювання, рослинного і тваринного світу зображена на передньому плані із луком у правій руці у супроводі двох мисливських псів. Пензель молодого художника немов чарівна паличка мага вдихає нове життя у прекрасний пам’ятник Гартмана Вітвера, створений ще на початку ХІХ ст.

_IMG_1008

Друге місце отримала ніжна акварель із видом на площу Ринок випускниці кафедри графіки Львівської академії мистецтв Олі Заяц. Художниця передала настрій дощового львівського дня, емоційний стан природи, мокро-сіру бруківку. Розмиті контури поодиноких перехожих, вуличних ліхтарів, львівських будинків візуально точно відтворюють побачене художницею, коли мрячить холодний дощ і краплі води стікають з дерев і дахів. Це справжній дощ на папері! Дивлячись на акварель Олі Заяц, хочеться закутатися у м’який теплий плед і взяти до рук філіжанку кави…

Однією з перших художниця впоралася із завданням і одразу привернула увагу глядачів. Багато перехожих цікавилося авторством роботи, а дехто захоплено говорив: «Ми бачили! Ми бачили як вона малює! Чудова робота! Вона молодець!».

Між другим і третім місцем виникла боротьба, бо обидві роботи набрали однакову кількість голосів. Крапки над «і» розставили самі художники-учасники пленеру прямим голосуванням. Між іншим, Олег Мотрич вже не вперше бореться за першість у конкурсі. На попередньому молодіжному пленері «Парк On», який відбувався у жовтні 2014 р. у Стрийському парку, він змагався за перше місце з іншим студентом Академії мистецтв – Василем Колодієм, талановитим художником з Косова, з яким вони набрали однакову кількість балів – 81. І тоді Олегові не пощастило, він отримав друге, а не перше місце. Побажаємо йому успіхів у наступних етапах конкурсу, і щоб ішов на призове місце з великим відривом!

І нарешті перше місце – олійне полотно Наталі Цірки – студентки Української академії дизайну у Львові. Перший раз бере Наталя участь у наших молодіжних львівських пленерах. Перший, але, ми сподіваємося, не останній. Прийшла, зареєструвалася, перемогла! Вітаємо переможця! Швидкий олійний архітектурний етюд із старовинними львівськими будинками львів’ян. Видно, захотілося львів’янам трохи світла і тепла у похмурий весняний день, адже художниця зобразила архітектурний мотив у теплих яскравих кольорах, вклавши у роботу частинку свого внутрішнього світла і любові.

_Переможцi та органiзатори пленеру

Проект «Lviv Seasons» спрямований у першу чергу на талановиту творчу молодь, покликаний підтримати та стимулювати молодих художників до розвитку своєї творчості. Якщо вони будуть весь свій час проводити у стінах навчальних закладів і малювати виключно академічні постановки, як сто чи двісті років тому, то навряд чи зможуть реалізуватися як художники. Виходячи на пленер, вони зможуть творити як самостійні художники, виконувати вже не навчальні, а творчі завдання, малювати що схочуть і як схочуть, улюбленою технікою на улюбленому форматі, а не те, що їм скаже викладач. Хоч викладач ніколи поганого не порадить, а лиш поділиться власним мистецтвом та досвідом.

Актуальність проекту «Пленер LS» полягає у розвитку львівського мистецького процесу. Талановита молодь залучається до активної творчої діяльності в галузі пейзажного живопису. При цьому вуличний простір міста використовується як експозиційна площа для мистецьких творів, так як експозиція виставки творів формується безпосередньо на вулиці. Таким чином, значна кількість жителів та гостей міста Львова напряму контактують із творами мистецтва, а також беруть участь в оцінюванні цих творів та визначенні переможців конкурсу. Налагоджується зв’язок між споживачами творів мистецтва та їх авторами для можливої майбутньої співпраці.

Тож вітаємо учасників та переможців першого етапу пленеру «Lviv Seasons» і запрошуємо бажаючих взяти участь у наступному етапі, який відбудеться у травні у Стрийському парку.


Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

UA TOP Bloggers